2021-2022 Eğitim-Öğretim döneminin ortasına geldiğimiz bu günlerde, Veteriner Patoloji Derneğimizin 20. yılını kutluyoruz. Geçen süre içerisinde, pandemi şartları nedeniyle biri online olmak üzere on adet kongre ve çok sayıda toplantı düzenleyerek veteriner patoloji alanında birlikteliğimizi ve bilgi alışverişini uzun yıllara taşımanın gururu içerisindeyiz. Bu süre içerisinde veteriner patoloji alanında eğitim alan ya da eğitimlerini tamamlayan çok sayıda genç meslektaşımız derneğimize katılmış, bununla birlikte dernek üyesi olan değerli hocalarımızdan ve meslektaşlarımızdan bazıları da emekli olmuştur.  Emekli olan değerli meslek büyüklerimizin deneyimlerini dernek bünyesinde gençlerimizin enerjileri ile bir araya getirerek mesleğimizin çok daha iyi noktalara geleceğini düşünmekteyiz.  

Derneğimiz tarafından, Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan veteriner patoloji eğitimi/dersleri hakkında özet bilgi sizlere gönderilmiş ve ülkemizdeki veteriner patoloji eğitimi/derslerinin nasıl olması gerektiği konusunda görüşleriniz istenmişti. Ülkemizde uygulanmakta olan veteriner patoloji eğitiminde ortak bir görüş oluşturulmuş ve bu konu ilgili öneriler ilgili birimlere iletilmesine rağmen çeşitli nedenlerle beklentiler karşılanamamıştır. Bu konuda yeni hedeflerin belirlenmesi ve stratejilerin oluşturulması gerekmektedir.

www.veterinerpatolojidernegi.org adresinde yer alan dernek web sayfamız yenilenmiştir. Web sayfamız, derneğimiz etkinlikleri ile veteriner patoloji alanındaki güncel haberlerin takip edilebileceği, her türlü bilimsel/mesleki bilgi alışverişi ve tartışmanın yapılabileceği şekilde yeniden düzenlendi. Derneğimiz web sayfasındaki bilgileri sürekli yenileyerek sizler tarafından aktif olarak kullanılmasını hedeflemekteyiz. Yeni sayfamız hakkındaki her türlü öneri ve görüşlerinizi iletişim@veterinerpatolojidernegi.org adresine gönderebilirsiniz.

Prof. Dr. Murat YARIM
Veteriner Patoloji Derneği Başkanı